Na czym polega terapia indywidualna? Na indywidualne sesje odbywające się z psychoterapeutą lub psychologiem umawiamy się najczęściej, kiedy zmagamy się z różnego rodzaju trudnościami życiowymi, cierpieniem.
Spotkania z terapeutą pomagają w zrozumieniu przyczyn doświadczanych trudności oraz w znalezieniu odpowiedniego sposobu poradzenia sobie z nimi.
Kto może umówić się na wizytę? Terapia indywidualna przeznaczona jest zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci i młodzieży (przyjmujemy dzieci od 5rż.).
Jak wyglądają spotkania? Spotkania odbywają się zwykle raz w tygodniu, ewentualnie rzadziej po wcześniejszym uzgodnieniu tego z terapeutą. Każde spotkanie indywidualne trwa 50 min. Pierwsze spotkanie nazywane jest spotkaniem zapoznawczym, na którym zbierane są podstawowe dane dotyczące pacjenta, ustalane są cele terapii oraz ustalany jest tok postępowania terapeutycznego.
Na czym polega terapia poznawczo – behawioralna? Jest to rodzaj terapii koncentrującej się na tym jak nasze myśli, emocje i zachowanie wpływają na siebie wzajemnie oraz jak zależą od wyuczonego sposobu reagowania na dane sytuacje.
Terapeuta pomaga na wskazanie wyuczonych schematów myślowych i modyfikację ich w taki sposób, aby były bardziej adaptacyjne. W tym nurcie bardzo istotna jest praca własna pacjenta – kładzie się nacisk na to, aby poza spotkaniami w gabinecie robić różne zadania związane z doświadczaną trudnością, przydzielone przez terapeutę.
Jedną z metod wspomagających proces terapii poznawczo – behawioralnej jest terapia VR, dzięki której możemy eksponować się na sytuacje wywołujące lęk w kontrolowanym, spokojnym otoczeniu gabinetu i przy udziale terapeuty (więcej w zakładce „Terapia VR”).
Przy jakich trudnościach odpowiednia jest terapia poznawczo – behawioralna? Skuteczność terapii jest najlepiej udokumentowana w leczeniu m.in.:
Terapia psychodynamiczna oferuje głębokie zrozumienie i leczenie problemów emocjonalnych oraz psychologicznych. Opiera się na założeniu, że wiele naszych myśli, uczuć i zachowań ma korzenie w nieświadomych procesach psychicznych. Terapeuci psychodynamiczni pomagają klientom odkryć te ukryte motywy i przekonania, które wpływają na ich życie codzienne. Poprzez rozmowy, analizę i eksplorację relacji terapeutycznej, pacjenci mogą uzyskać głębsze zrozumienie siebie i znaleźć sposoby radzenia sobie z trudnościami. Dzięki temu procesowi terapeutycznemu, osoby korzystające z terapii psychodynamicznej, mogą doświadczyć znacznego złagodzenia objawów oraz osiągnąć większą równowagę psychiczną i emocjonalną.
W naszym gabinecie prowadzona jest forma terapii psychodynamicznej – Terapia Skoncentrowana na Przeniesieniu (TFP).
Terapia Skoncentrowana na Przeniesieniu (TFP) jest specjalistyczną formą leczenia, której celem jest głębokie zrozumienie emocji, relacji i zachowań pacjenta. Aby terapia była skuteczna, istotne są pewne zasady dotyczące organizacji i przebiegu sesji terapeutycznych. Poniżej znajdują się najważniejsze reguły, które mają na celu stworzenie odpowiednich warunków do pracy nad Twoim zdrowiem psychicznym:
1. Skupienie na terapii – Aby zapewnić pełną koncentrację na procesie terapeutycznym, w trakcie sesji nie spożywamy jedzenia ani napojów. Dzięki temu możemy wspólnie w pełni skupić się na emocjach i rozmowie, bez zbędnych rozproszeń.
2. Sesje wyłącznie stacjonarne – TFP wymaga bezpośredniego kontaktu z terapeutą. Dlatego wszystkie spotkania odbywają się wyłącznie w gabinecie, co pozwala na głębszą pracę nad przeniesieniem i analizą relacji, jakie tworzą się w czasie terapii.
3. Regularność spotkań – Terapia często wymaga większej częstotliwości spotkań, zazwyczaj dwa razy w tygodniu. Regularność sesji jest kluczowa, aby zachować ciągłość procesu i lepiej zrozumieć zmiany, które zachodzą podczas pracy nad problemami.
4. Ograniczona liczba odwołań – Zależy nam na tym, aby terapia była jak najbardziej skuteczna, dlatego liczba możliwych odwołań sesji jest ograniczona. Stabilność w spotkaniach pomaga utrzymać rytm terapii oraz zapobiega przerwaniu ważnych wątków w procesie terapeutycznym.
Te zasady mają na celu zapewnienie komfortu i ciągłości w Twoim procesie leczenia, aby terapia mogła przynieść jak najlepsze efekty.
W terapii Skoncentrowanej na Przeniesieniu (TFP) istnieje również jedno ważne przeciwskazanie, którym są czynne uzależnienia. Osoby aktywnie zmagające się z uzależnieniami (np. od alkoholu, narkotyków czy innych substancji) mogą nie być w stanie w pełni zaangażować się w proces terapeutyczny, co może utrudniać skuteczność terapii. W takim przypadku, przed rozpoczęciem TFP, zalecane jest podjęcie leczenia uzależnienia, aby móc z pełnym skupieniem i zaangażowaniem przystąpić do pracy nad sobą w bezpiecznej i stabilnej przestrzeni terapeutycznej.
Oferujemy możliwość uczestniczenia w terapii grupowej dla różnych grup wiekowych.
Możliwe utworzenie grupy dla:
W przypadku chęci udziału w danej grupie prosimy o kontakt.
Minimalna ilość uczestników do uruchomienia zajęć grupowych: 3.
Na czym polega terapia VR? Terapia VR używa wirtualnej rzeczywistości jako narzędzia terapeutycznego – dzięki założeniu specjalnych okularów możemy przenieść się w świat wirtualny i brać w nim czynny udział. Używana jest jako rodzaj innowacyjnej terapii wspomagającej proces psychoterapii poznawczo – behawioralnej.
Kiedy warto zgłosić się na terapię VR? Terapia VR wykorzystywana jest w: leczeniu zaburzeń lękowych (w tym fobii, lęku społecznego, PTSD, zespołu lęku uogólnionego), leczeniu osób ze spektrum autyzmu, treningu umiejętności społecznych, relaksacji, nauce regulacji emocji.
Jak wygląda spotkanie terapii VR? Każde spotkanie trwa 50 minut. Przed rozpoczęciem wdrażania w świat wirtualny razem z terapeutą ustalany jest cel terapii VR, nauka technik relaksacyjnych (szczególnie w wypadku, gdy w wirtualnej rzeczywistości pacjent ma spotkać się z sytuacją wywołującą u niego lęk) i ustalenie rodzaju sceny, która będzie odtworzona w okularach VR.
Największą zaletą terapii VR jest fakt, że pacjent może stawić czoła sytuacjom wywołującym u niego różne emocje, w kontrolowanym otoczeniu gabinetu i przy pomocy terapeuty. Sytuacje, które często wydają się trudne do przejścia stają się również dostępne do przywołania dosłownie „na wyciągnięcie ręki”. Terapia VR pozwala wyjść ze swojej strefy komfortu w bezpiecznym otoczeniu. Może nauczyć wielu nowych umiejętności, poprawić pewność siebie, ograniczyć lęk.
Przeciwskazania: padaczka, choroby okulistyczne, dzieci poniżej 6 rż.
Dogoterapia jest dziedziną zooterapii wspomagającą leczenie oraz proces rehabilitacji poprzez kontakt pacjenta z psem terapeutą. Badania dowodzą, że kontakt z psem stymuluje układ dokrewny- obniża poziom kortyzolu i adrenaliny, uwalnia substancje poprawiające samopoczucie, dzięki czemu możemy poczuć się bardziej rozluźnieni oraz spokojniejsi.
Spotkania z psem terapeutycznym odbywają się poprzez zabawę z psem, której celem jest stworzenie kontaktu emocjonalnego między pacjentem a zwierzęciem. Metoda ta jest możliwa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
Jak wygląda spotkanie z psem? Podczas 30-minutowych zajęć z psem początkowo prowadzona jest edukacja na temat podstawowych informacji behawioru psów, kolejno wprowadza się zabawy z psem, w których aktywnie uczestniczy pacjent. Spotkania mogą odbywać się w gabinecie lub w innym miejscu wybranym przez klienta (np. szkoły).
Komu zaleca się dogoterapię? Dogoterapia zalecana jest m.in w przypadku: zaburzeń rozwoju (autyzm, ADHD, zespół Downa, Mózgowe Porażenie Dziecięce), zaburzeń lękowych (ataki paniki, fobie, np. lęk przed psami), zaburzeń nastroju (depresja), chorób neurodegeneracyjnych (choroba Alzheimera), zaburzeń emocjonalnych.
Wśród efektów dogoterapii możemy wyróżnić obniżenie lęku i poczucia niepewności, poprawę motywacji, umiejętności interpersonalnych czy funkcji motorycznych. Warto wspomnieć, że dogoterapia usprawnia również nasze funkcje poznawcze, poprawiając pamięć, zasób słów czy koncentrację.
Oferujemy szkolenia z zakresu psychologii dla prywatnych podmiotów i firm.
W celu uzgodnienia zakresu szkolenia prosimy o kontakt.